-
FörfattareInlägg
-
-
Hej, jag ska precis påbörja behandling med mabthera efter ett antal doser tyruko. Hur gör ni med jobbet dem dagar ni får behandling med mabthera? Sjukanmälan, permission, förebyggande sjukpenning? Har kunnat anpassat jobba med tyruko men kommer inte kunna göra det med mabthera.
-
Jag ansöker om förebyggande sjukpenning när jag får min infusion. Brukar ju ta hela dagen för min del så sjukanmäler mig 100%.
-
Jag får också förebyggande sjukpenning. Min läkare tyckte det va onödigt när det bara va en gång om året. Men för mig gör det mkt om jag blir av med en dags lön så jag tryckte på om att få ett intyg, fick det och får därför pengar från FK för den dagen. (Alla har inte lön i nivå med en överläkare, och då är en hel dags lön mkt…)?
-
Jag har fått ett intyg för förebyggande sjukpenning från min neurolog som man skickar till Försäkringskassan. Sen har jag tagit tjänstledigt den dagen (“unpaid leave of absence”). Då borde det bli rätt.
Har du däremot en arbetsgivare som ger dig ledigt MED lön så ska man såklart inte skicka in något till försäkringskassan.
-
Jag får infusion 1 ggr/år numera. Jobbar på distans den dagen alternativt tar jag semester.
-
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


