Forum Allmänt Coronaviruset Svar till: Coronaviruset

Emma
Moderator
Post count: 497

Haha, jag är faktiskt moderator på forumet också, men gällande att slå ihop trådar har jag inte lyckats få rätt hittills (är milt sagt väldigt oteknisk).

Men @Alex jag tänker att det finns vissa saker du behöver tänka på här och nu. Står du på någon behandling för MS, och isf vilken? Är du vaccinerad?

Och om svaret på min fråga innan är att det är nya symtom, så behöver du tänka lite annorlunda än om det är samma du haft förut. Är det bara gamla symtom, och du rent allmänt inte är så värst sjuk så är det nog inte värre än hur gemene MS-patient kan må vid random förkylning eller när man är sänkt på något annat sätt. Det är vanligt att känna av gamla “skovrester” under den perioden som man mår dåligt, som sedan blir bättre. Men är det nya så kan det finnas en risk att det är ett nytt skov, som bör kollas upp. Och sedan kan vissa behandlingar göra att man får värre covid om man har otur (och ibland svarar sämre på vaccination).

Det behöver absolut inte vara värre än att du känner av gamla skov för att du är måttligt sjuk, och då kommer det förmodligen ge med sig när du tillfrisknar. Men om du är orolig, speciellt med tanke på att du haft din diagnos en kort tid, så kanske du ska höra med din MS-mottagning om vad de säger? 🙂