› Forum › Stöd/Livet › vad är dina tränings rutiner med din diagnos › Svar till: vad är dina tränings rutiner med din diagnos
Hej Nora!
Jag hoppas att @susanna hoppar in här då hon både har hjärntrötthetssymptom och har pluggat till personlig tränare 🙂
En sak som har hjälpt mig mycket är att lägga ribban så lågt som möjligt.för att komma igång med rutinen att träna regelbundet. Om man ställer för höga krav på sig själv och det är för omständigt känner man sig lätt misslyckad när det inte blir av. Jag tänkte tex tidigare att jag skulle simträna (då jag tävlingssimmat i tonåren) men det blev aldrig av för att det är för tidskrävande och omständigt.
Mitt mål nu för tiden är i stället att minst var tredje dag springa runt huset och göra en armhävning. Det blir alltid mycket mer än så, men jag har liksom ingen anledning att inte komma igång. Så denna morgon har jag till exempel satt på mig träningskläder direkt på morgonen för att vara redo. Allt jag behöver i övrigt för att träna är vardagsrumsmattan och mina springskor.
Stora kostförändringar är knepiga då de kan kräva rätt mycket energi och arbete att komma igång med. Tänk på att du vill hitta något som är långsiktigt hållbart och inte något tillfälligt. Jag tror att man kan komma väldigt långt genom att byta ut de vanligaste bovarna mot något mer långsiktigt hållbart. Så varför inte göra samma sak även med kosten och ta små hanterbara steg?
Och glöm inte bort att vara snäll mot dig själv 🙂


