Forum Allmänt Influensa Svar till: Influensa

Rek7
Participant
Post count: 33

Jag hade troligen mykoplasma i november, min son blev förmodligen smittad av mig och vi fick bekräftat att han hade mykoplasma. Jag var jätteorolig då för jag var sååå sjuk med hög feber och hosta från helvetet, så jag ringde Neurologmottagningen och frågade men det var inte något extra jag skulle tänka på eller så 🤷🏼‍♀️
Sjukt nog fick min son lunginflammation men inte jag! (Jag får också Mabthera).

Men jag har behövt åka in akut en gång. Då fick jag influensa bara dagarna efter en behandling. Jag var helt väck i dagar och hallucinerade av den höga febern så det var min man som körde in mig. Minns inte mycket av den gången, men har för mig att de inte gjorde något mer än att konstatera att det var influensa.

Ibland tycker jag det låter som att vi ska vara extra försiktiga, mabthera är inte att leka med osv men ibland verkar det tas med en axelryckning.