› Forum › Stöd/Livet › Sjukskrivning › Svar till: Sjukskrivning
Jag var sjukskriven olika % från att jag fick min diagnos juni -23. Så jag fick förslaget av min chef om jag vill testa natt. Men innan jag började med det hade jag och min neurolog pratat om att jag skulle sjukskrivas 25% då jag inte klarade av dag/kväll och absolut inte heltid (jobbar inom LSS).
Det var faktiskt läkaren som tog upp hur mitt arbete funkar för mig.
Min läkare vill dock att jag ska ansöka om sjukersättning (tidigare sjukpensionär) en viss procent för han frågade rakt ut om jag någonsin kommer orka jobba heltid och nej det kommer jag inte göra. Men kände mig inte redo än att söka om det.
Så jag jobbar nu 75% natt och det blir ca 10 nattpass på 4 veckor, vilket funkar kanon för mig.
Sen har min läkare även skrivit i mitt sjukintyg att jag bara klarar av 2 nätter på raken då jag behöver återhämtning mellan passen.
Jag vet inte hur det är för dig, men jag gick hellre hela pass och en extra dags återhämtning än att behöva korta av passen och jobba samma mängd dagar. Så be isf din läkare skriva in det i sjukintyget om det passar dig och din arbetsplats.


