Forum Mediciner Nån som tar Mabthera (rituximab)? Svar till: Nån som tar Mabthera (rituximab)?

ahomebythesea
Participant
Post count: 8

Jag tror tyvärr inte någon har ett vettigt svar på den din fråga i dagsläget. Det forskas enormt på b-cellsterapier (där Mabthera och besläktade Ocrevus ingår) och vaccinsvar. Som flera påpekat är det man vet vid det här laget att vaccinsvaret blir väsentligt sämre om du tar vaccinet i nära anslutning till en infusion. Finns färsk data från Israel på detta givet de kommit så pass långt i sin vaccinutrullning.
(länk till studien här: https://multiple-sclerosis-research.org/2021/05/mscovid19-natural-infection-shows-cd20-depletion-reduces-antibody-response-but-what-is-the-issue-with-fingolimod-i-dont-understand/ )

Sannolikt är det så att vaccinsvaret blir något sämre än om du inte fått Mabthera då behandlingen är väldigt potent i sitt tillslag mot b-cellerna som ju bildar antikroppar men hur länge du bör vänta, och hur mycket bättre vaccinsvaret blir av det, återstår att se. Med det sagt så har man kunnat konstatera både T-cellssvar och antikroppar hos MS-patienter som genomgått infektion så det är givetvis jätteviktigt att vaccinera sig.

Jag själv står på Mavenclad och har precis fått veta att jag bör vänta tre månader innan jag vaccinerar mig. Givet att den behandlingen har en annan verkan så finns det tydligare data på hur bra man svarar på vaccin.

Som andra påpekat: konsultera din läkare. Huruvida du bör resa eller ej är ju ett personligt beslut men om jag var i din situation hade jag nog avstått.