› Forum › Stöd/Livet › Den stora kosttråden › Svar till: Den stora kosttråden
Jag har under en tid intresserat mig mer och mer för remyelinisering. Går det att på något naturligt sätt hjälpa kroppen att reparera myelinet som hos oss är skadat? Jag har ännu inte hittat studier kring MS och remyelinisering utan har fått bredda mina sökningar. Jag har snubblat över några intressanta resultat som tar upp fasta och dess effekt på oligodentrocyterna som är den celltyp som ser till så att myelinlagret är helt och fungerar som det ska.
Följande studie tittar på s k les-möss som är möss med en mutation som gör att de får svår demyelinisering i CNS. I studien har de både tittat på in vitro-effekter och effekter på mössen via intermittent fasta (24 h). En intressant notis är att alla möss som fastades fick tjockare myelin, oavsett om de hade mutationen eller om de var i kontrollgruppen.
http://www.jneurosci.org/content/33/18/8088.full
“Furthermore, upregulating autophagy in les rats via intermittent fasting increased the proportion of myelinated axons as well as myelin sheath thickness in les and control rats.”
“In vitro experiments illustrated that upregulating autophagy promoted membrane synthesis in les oligodendrocytes. ”
“Together, these results suggest that IF can increase myelin development in the spinal cords of les and control rats.”
———————————————
Fortsätter på ämnet fasta. Här är ytterligare en studie som visar på god effekt med fasta, iaf på musmodellen av MS (EAE).
“Using the autoimmune mouse model EAE, we confirmed that fasting-induced hyoleptinemia altered Teff-cell, but not Treg-cell, glucose metabolism, and function in vivo, leading to decreased disease severity.”
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/eji.201545861
———————————————
Jag avslutar dagens spammande med en studie som visar på att 24 h fasta hos möss ökar på stamcellsproduktionen i tarmväggen. Varför är detta intressant? Jag tyckte det var intressant för det visar lite på samma effekt (ökad produktion av stamceller vid fasta) som Valter Longos grupp visat på tidigare. Longos grupp hade väldigt goda resultat på både möss och människor med EAE/MS så det är roligt att se att fler grupper ser liknande effekter även om denna artikel enbart tittade på tarmen. Men sedan är magbesvär ganska vanligt hos folk med MS så alltid kan det finnas någon som gillar denna artikel.


