Forum Stöd/Livet Kvällsfunderingar om framtiden Svar till: Kvällsfunderingar om framtiden

Anonym
Inaktiv
Post count: 27

Hej!
Jag har problem med trötthet, vissa dagar värre än andra, men ibland är det fruktansvärt. Lite som ett lotteri. De dagar jag är som tröttast så orkar jag verkligen ingenting och på senare tid har de dagarna blivit fler. Har haft diagnos sedan 2013, i början satt de värsta symptomen fysiskt men nu är det tröttheten som tar plats.

Jag fick avbryta mitt arbete som vikarie inom förskola och fritidshem pga ljudnivån och belysningen som gjorde mig ofattbart trött. Orkade inte ta hand om min egen familj efter jobbet.. Så för min del vet jag att stimmiga miljöer tröttar ut mig totalt, skulle orka kanske två timmar i en sån miljö idag och ändå behöva vila efteråt. Och det här är något som jag upplever håller i sig, för mig kommer inte tröttheten bara i korta perioder som i skov utan den har jag med mig hela tiden men i olika grad.

Är just nu i en period där jag inte alls vet vad jag ska satsa på i arbetslivet, är utbildad inom socialt arbete men får nog tänka om helt tyvärr 🙁 Men det är ju olika för alla. Hoppas du hittar det som funkar för dig! 🙂