Forum Stöd/Livet Berätta för folk Svar till: Berätta för folk

anna-louisa
Participant
Post count: 9

Hej,
Jag fattar precis vad du menar med ung och stark, jag fick diagnosen när jag var 20, och den har definitivt påverkat min syn på världen och mitt liv, jag skulle nog säga till det positiva även om diagnosen var väldigt negativ till och börja med.

Berätta för dina föräldrar. Kanske inte lika head on som du föreslog men ta det ett steg i taget, berätta om symptomen som du har haft, att du gick in för att kolla diskbråck och kom ut med ms diagnosen. De kommer nog vara chockade och du kommer behöva ha mer än en konversation men det kommer att kännas bättre att säga det nu innan du får ett skov.
Som Torkel sa, ju fler personer du har i din fallskärm desto bättre och då borde föräldrarna få chansen att vara med i den.
Dessutom tynger du inte ner folk genom att berätta om din diagnos, jag har märkt att om jag låter nya pers få lära känna mig för mig innan jag berättar så får jag mer respekt av dem. Än så länge kan jag separera mellan mig och min diagnos. Och förklaringen som jag oftast använder är att det är som epilepsi eller diabetes, ja jag har en diagnos och mitt framtida liv kommer se annorlunda ut än vad jag hade förväntat mig men livet fungerar normalt i alla fall.

Ditt liv kommer se ut så som du vill ha det! Ja du kanske inte klarar av att bestiga kebenekaise om 20 år, men då får du ta med rullatorn, eller vad du nu kanske kommer att använda, upp 💁🏼‍♀️ Du kanske behöver anpassa ditt liv till dina skov men det kan du inte göra nu då du inte kan förutspå dem så kör på det liv du vill ha, för du lever inte för någon annan!

Du kommer förändras men det skulle du gjort i vilket fall som helst för det gör man alltid.
Genom min diagnos har jag blivit bättre på att lyssna på min kropp och faktiskt vila, men det har också gjort mig mognare och lärt mig att man kan inte alltid klara av allt. Jag var redan en positiv person innan så det har hjälpt mig otroligt mycket men mitt huvud tipps är att verkligen leta efter det positiva i allt, för det finns där.

Okej, det känns som om jag har skrivit en halv roman men jag hoppas att det hjälper dig med dina frågor 😊