› Forum › Symptom › Symptom i direkt anslutning till Tysabri behandling

Visar 2 svarstrådar
  • Författare
    Inlägg
    • johniare
      Deltagare
      Post count: 2

      Hej på er!

      Diagnostiserades med MS i juli/augusti i år (2023).

      Har nu fått min andra behandling med Tysabri, med en månads mellanrum.

      Efter båda behandlingar har jag upplevt att mina symptom förvärras i några dagar, ett par dagar efter att jag fått behandlingen.

      Är det koincidens*, eller kan det ha med behandlingen att göra?

      Tack för svar ?

      /J
      * pseudoskov, eller annan trigger som orsakar pseudoskov såsom inkommande förkylning/virus osv

    • Steven
      Deltagare
      Post count: 25

      Inte helt otänkbart att du reagerar på medicinen, finns en del biverkningar rappoterade om man kikar på Fass. Skulle rekommendera att ta upp det med din neurolog/specialist för att se ifall du kanske ska byta till Rituximab ifall det är så att du reagerar på Tysabri.

      Kan också nämnas att det tar upp till 6 månader för Tysabri att komma upp i full effekt och ge nästa skydd.

      Hoppas det var till lite hjälp.

    • johniare
      Deltagare
      Post count: 2

      Bästa hjälpen man kunde tänka sig var ditt svar ikväll!❤️

      Vi börjar med Rituximab nästa månad, så det var en snabb övergång. Jag hoppas på en så bekymmersfri framtid som möjligt med den medicineringen?

      Tack för igen för svaret, ha en toppen kväll!

Visar 2 svarstrådar
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.