Forum Mediciner Tysabri och Corona

Visar 3 svarstrådar
  • Författare
    Inlägg
    • felicia
      Participant
      Post count: 3

      Hej. Är i Schweiz på skidresa och misstänker att jag kanske blivit smittad.. tydligen testar dom inte människor som inte är i riskgrupperna så min fråga är, är jag i riskgrupp? Har Ms och behandlas med Tysabri. Men tysabri är väll inte imunhämmande på samma sätt som ex mabthera?
      /lite stressad själ

    • JeanettE
      Participant
      Post count: 127

      Jag vill säga att du, genom att ha MS är i riskgrupp, oavsett medicin.

    • Qbert
      Keymaster
      Post count: 735

      Enligt vad en av Sveriges främsta experter har uttalat sig om riskerar du inte, på grund av din medicinering, att drabbas hårdare är andra i din ålder på grund av din medicinering. Men sen hur MSen påverkas av att vara sjuk i influensa vågar jag inte uttala mig om.

      COMBAT-MS har nu lagt upp ett dokument på deras Facebooksida med frågor och svar: https://facebook.com/groups/1799622707030852/

      Man måste vara Facebook-medlem men de skriver att de är ok med att man distribuerar dokumentet vidare. Så här är en .pdf-version:
      https://ungmedms.com/wp-content/uploads/2020/03/QA-about-corona-virus_answer-by-ASV-AFH-FP-ND.pdf

      Där står det: ”Natalizumab is in my opinion unlikely to confer a strong risk for an aggravated course or an infection with coronavirus.” (Natalizumab = Tysabri)

    • medina89
      Participant
      Post count: 70

      MS kan väl påverkas av det mesta som händer i din kropp,får ibland pseudoskov av vanliga förkylningar,så att corona också kan påverka MS är nog mer än troligt.Men inte kanske på något seriöst sätt,snarare kanske man får pseudoskov…känner av gamla symptom

Visar 3 svarstrådar
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.